Vytisknout

Zatímco agiliťáci sledovali běhy na mistrosvtví světa v agility a dogdancingaři tance na mistrovství Evropy v dogdancingu, já seděla na kurzu "Úvod do fyzioterapie fasciálních tkání" pořádaných Rehaeducou vedený lektory Mgr. Zdeňkem Čechem, Mgr. et Mgr. Helenou Voráčkovou a Mgr. Janem Tolarem. Fascie a práce s nimi se stává velkým tématem (ona je tedy velkým tématem dlouho, ale já se k tomu dostávám až teď). A jako většina lidí bojuji s termíny akcí, mými volnými termíny a rozpočtem. Na kurz jsem se hlásila, aniž bych o něm něco věděla, což je samozřejmě obecně velmi neefektivní. Měla jsem zrovna volný termín, tak jsem se zapsala.

Byla to dobrá investice času i peněz a určitě doporučuji všem, kteří by se jako já chtěli dozvědět o anatomii a fyziologii fascií a nechtějí přitom pročítat mraky vědeckých článků a luštit, které informace v nich jsou zajímavé a které ne. Na kurzu to už bylo přežvýkané se všemi náležitými odkazy na zdroje a podané srozumitelnou formou. Už se mi nějakou dobu nestalo, že bych vydržela poslouchat přes hodinu dlouhý výklad, a jen mírně jsem litovala, že nemohu každou chvíli kontrolovat, jak se vede našim reprezentantům na vrcholových akcích sezóny.

O fasciích jsem si už něco vyslechla na kurzu Myofasciální integrace I a II, ale bylo pro mě například novinkou, že se velký prsní sval ze 70% svojí šlachy upíná do brachiální fascie a ne na pažní kost, hýžďové svaly se ze 80 - 100% upínají do stehenní povázky.

Fasciálních a myofasciálních technik je mnoho. Je to trochu jako v tréninku - co trenér, to vlastní postup. Existují různé školy, směry a metodiky. Všechny mohou fungovat. Záleží, co funguje danému terapeutovi a na co bude reagovat daný jedinec. Jsou různé perspektivy a je užitečné umět svůj náhled střídat a ještě lepší mít více náhledů najednou.

Tento kurz byl hlavně o principech, aby se v nich člověk lépe vyznal, a když se setká s něčím novým, tak dokázal odhadnout, proč to funguje (nebo proč to fungovat nemůže a jedná se spíš o marketingový tah někoho, kdo ovládá hlavně byznys). Součástí je samozřejmě i praktická část, kde se zkouší různé techniky, od velmi éterických až po velmi intenzivní. Součástí každé praktické části je nejen možnost si vyzkoušet techniky, ale také na sobě prožít, jak jsou cítit a jak na tělo působí.

Sympatické na kurzu také bylo, že probíhal v pátek a sobotu a neděle zbyla na sledování finále ve Finsku i Itálii. Agilitní dění můžete sledovat přes FB skupinu FunClub MS Agility 2019 Turku 🇫🇮 a dogdancing zase přes skupinu OEC 2019 ITALY - Open european championship HTM&Freestyle. V obou sportech si čeští reprezentanti vedou více než dobře.

Do konce roku mě ještě pár seminářů a kurzů čeká. Chtěla bych o nich také podávat zprávy, stejně jako bych ráda přeložila nebo alespoň shrnula různé zahraniční články, webináře a podcasty.

Stránky Rehaeduca: www.rehaeduca.cz/
Stránky mistrovství světa FCI v agility: www.awc2019.fi/
Stránky na online stream z Open European Champonship HTM a Freestyle: https://results.sporting-dog.eu/live_streaming/view/16

Kategorie: Fitness
Zobrazení: 603