Kdo se delší dobu pohybuje ve psích sportech, určitě už narazil na informaci, že tahání na obojku může poškozovat struktury, které se v krku nacházejí, a proto je lepší vodit psa na postroji. Ale na semináři s chiropraktikem bylo zase kritizováno tahání na postrojích, protože se tím pes ničí ramena. Na můj dotaz, co tedy se psem, když na obojku si ničí krk a na postroji ramena, jsem se dozveděla, že ho mám naučit netahat. Určitě to je nejlepší řešení, ale protože zas tak šikovný trenér nejsem, raději dám psovi postroj než obojek. Ale není postoj jako postroj. O tom se také vedou diskuse, protože různé postroje mají různé střihy.

Éowyn má postroj typu Short od Zero DC, který se řadí mezi "neomezující" typy postrojů, a Aygo flyball postroj od Zero DC, který se řadí mezi ty "omezující".

Narazila jsem nedávno na článek s názvem Harnesses for Agility Dogs (Postroje pro psy agiliťáky) od Britanny Jean Carr, Chris Zink a Kaitlyn Dreese, který vyšel v Clean Runu, číslo 04/2017 (https://buff.ly/2KkXIHZ). Autorky rozdělovaly postroje do dvou skupin - "omezující" a "neomezující". "Omezující" postroje jsou postroje "norského typu" nebo se jim také říká "flyballové", mají horizontální pruh přes hrudník a obecně přijímaný fakt zněl, že díky tomu omezují pohyb v ramenním kloubu, mění psovi krok a tím zvyšují riziko abnormálního zatížení těla a vedou tak ke zranění. Jako lepší jsou přijímané "neomezující" postoje, které při pohledu na psa zepředu tvoří písměno Y.

Flyball postroj má horizontální popruh a Short popruhy ve tvaru Y.

Zní to logicky, že? Skupina Veterinary Orthopedics & Sport Medicine v Annapolis Junction, Marylandu porovnávala chůzi psů ve třech typech "omezujícího" typu postroje a dvou typů "neomezujícího" postroje. Na deseti border koliích porovnávali délku kroku a zatížení hrudních končetin. Ukázalo se, že někteří psi měnili výrazně svůj krok, i když byli na postroj zvyklí odmala, a reagovali na všechny typy postroje, i ty označené jako "neomezující". Podle výsledků se zdá, že psi reagují více na robusnější postroje, které pokrývají větší porcento povrchu těla, ať už jsou "omezující" nebo "neomezující". Jako nejméně ovlivňující pohyb vyšel typ postroje spíše s tenčími popruhy, které se dají individuálně upravit.

Autoři článek uzavírají doporučením, aby postroj nosili psi, kteří nemohou mít ze zdravotních důvodů obojek (obtíže s krční páteří, hrtanem nebo průdušnicí), a jen po nezbytně dlouhou dobu. Postroj by měl mít spíše méně robusní popruhy a rozměry upravené pro daného psa. Nicméně jsou nutné další studie, které by ozřejmily, jestli je nějaká souvislost mezi nošením postrojů a obtíži s rameny. Ale při měření psi chodili všichni na prověšeném vodítku, takže těžko říci, jestli je lepší táhnout v ostroji nebo se škrtit na obojku. Nejlepší asi přeci jen bude naučit psa netahat.

Co si z toho odnáším já? Že ne všechno, co se na první pohled zdá logické, automaticky odpovídá realitě. A taky to, že Evelýna dostane k narozeninám nový obojek.