Díky pohotovým očím a rukám fotografa mám památku na vystoupení sice s různými psy, přesto mají něco společného a patří mezi moje nejoblíbenější fotografie. Není to snad proto, že by byly z významných soutěží, jedna je dokonce z neoficiálních závodů, ani proto, že bychom předvedli nezapomenutelný výkon nebo se umístili na příčkách nejvyšších. V obou případech jsme dokonce byli úplně poslední. Přesto se musím usmát pokaždé, když se na ně podívám, právě díky radosti ze společného vystoupení, kterou mi připomenou.

Silvia Trkman říká o svých sbíhaných zónách, že vás donutí k úsměvu. To je i můj ideál pro dogdancingovou sestavu. A nejen, že by se mělo smát publikum, chtěla bych hlavně, abych se smála já a zejména můj pes. Protože když se to vezme kolem a kolem, kvůli tomu to všechno dělám. Pes je ve sportu můj parťák a ne prostředek, jak si plnit svoje cíle a sny. Na závody mohu jezdit kvůli svému egu, ale nikdy na úkor pohody svého psa. Inspirovala mě Ivča Šimůnková, když napsala, že hlavním úkolem psovoda je, aby pes nepoznal rozdíl mezi tréninkem a závody. Chápu to tak, že se nemám snažit psa obalamutit, ale že závody by pro něj měly být stejně zábavné, jako kterýkoli trénink.

Co k tomu ještě dodat? Snad že jestli vás zajímá příprava na dogdancingové závody, od března začíná Online dogdancing výzva II. - Na závody hravě, kde se můžete tešit nejen na návod krok za krokem, jak sestavu vytvářet, ale i další tipy a inspirace do tréninku.

Budu se těšit. Prostě se bavte.

Poslední adventní víkend jsem měla v podstatě volný, tak jsem si odskočila jako divák a pomocník na dogdancingové závody v Boudě s názvem "Adventní taneční revue". Pomáhání na závodech považuji za velmi prospěšnou činnost pro každého závodníka, aby si uvědomil, kolik práce za takovými závody stojí. V jednom zahraničním soutěžním řádu jsem dokonce našla, že jakožto součást přípravy na rozhodčího se adept musí účastnit určitý počet hodin na různých pomocných pozicích u parkuru - jako zapisovatel, stopkař, zvedač latěk a tak dále. Je tak obeznámen s každou činností a může pak v budoucnu pomocníky řádně proškolovat. Já si každopádně užívala, že se můžu na sestavy jen dívat, protože samotný závodník toho zas tak moc nevidí - prochází si choreografii na place, převléká se do kostýmu a z kostýmu, běhá okolo psa, aby ten byl vyvenčený, rozcvičený, motivovaný a vůbec v pohodě, aby mohl podávat nějaké výkony.

Richard Curtis je po Attilovi Szkukalekovi asi nejznámější britský závodník, trenér a rozhodčí dogdancingu, neboli Heelwork tu Music, jak v UK označují obě kategorie. Několikrát vyhrál prestižní soutěž Crufts, i společně s Mary Ray dělal závěrečné ukázky na této proslulé psí show. Napsal knihu Dancing with Dogs a natočil několik DVD o Heelworku, Freestyle, tvorbě choreografie nebo tréninku štěněte. Letos posuzoval Crufts, společně s naší rozhodčí Vandou Gregorovou. Právě Vanda domluvila Richardovu návštěvu i v Čechách, aby dělal jednoho z rozhodčích na závodech April Dance a vedl víkendový seminář Heelworku a Freestylu.
 

Ještě před odjezdem na tábor jsem přihlásila Ayga a Evelýnu na zkoušky, obojí Heelwork, Aygo dvojka, Evelýna jednička. Evža teoreticky všechny cviky umí, ale předvést je v prostředí, ve kterém se necítí zcela bezpečně, to je problém. Aygo taky všechny cviky ze zkoušky umí, ale každý, kdo na dogdancingových zkouškách někdy byl, dobře ví, že něco umět, a pak to naostro předvést, není to samé.

Aygovi se nakonec heelwork moc povedl, s drobnými chybami v pasážích, kde nejsou vyjímkou ani v tréninku. Pořád si ale nejvíc užívám toho, že ani jednou za sestavu neštěkl! Přestože trénink prořval, protože místo pamlsků si tam můžu vzít jen hračku, a s ní štěká, musela jsem se naučit nepropadat při tréninku panice.

Aygo a Evža šli na zkoušky. Z dogdancingu. Evže se už podařilo složit Freestyle a teoreticky umí dost cviků i na Tanec. Zato Aygovi se nepodařila už dvakrát splnit dvojková zkouška, takže nás čekalo opakování. A v rámci přípravy na návštěvu Gabby jsem si pročítala její první knížku Touching Animal Souls a přemýšlela jaký význam mají zkoušky a závody pro vztah s mými psy.


Je jim úplně šumák, že chci mít pěknou fotku na Chlubítko.